СРБИЈА ВО КАНЏИТЕ НА САТАНИСТИТЕ – „ЌЕРКАТА НА МОЈОТ ПРИЈАТЕЛ ИМА 13 ГОДИНИ И ДУРИ 11 ПАТИ СЕ ОБИДЕЛА ДА СЕ САМОУБИЕ…“ – САТАНИСТИЧКИТЕ СЕКТИ ЗЕМААТ СЕ ПОГОЛЕМ ЗАМАВ

Во емисијата во која тема беа сектите во Србија гостуваа писателката Симонида Милојковиќ и претседателот на „Здружението ЗИД“ Димитрије Пастуовиќ.

Милојковиќ го сподели своето искуство со гледачите.

СРБИЈА ВО КАНЏИТЕ НА САТАНИСТИТЕ – „ЌЕРКАТА НА МОЈОТ ПРИЈАТЕЛ ИМА 13 ГОДИНИ И ДУРИ 11 ПАТИ СЕ ОБИДЕЛА ДА СЕ САМОУБИЕ…“ – САТАНИСТИЧКИТЕ СЕКТИ ЗЕМААТ СЕ ПОГОЛЕМ ЗАМАВ

Решив да напишам роман, затоа што морав. Луѓето околу мене почнаа да се самоубиваат. Синот на мојот локален пријател скокна од деветти кат. Тој беше во сатанистичка секта. Тој дури и не излезе од дома. Бил заведен преку социјалните мрежи, извршувал задачи, а последната задача била да се самоубие.

Неговите родители мислеле дека има проблем бидејќи е зависен од видео игри, но злото било многу поголемо. Ќерката на мојот пријател (13) се обидела да се самоубие 11 пати. Преку „Тикток“ добила задачи прво да си ја исече кожата со жилет, превртени крстови, пентаграми, да го малтретира кучето и на крајот да се самоубие.

Млад човек се самозапали со бензин во Бањичка шума, јас џогирав по патеката оддалечена неколку десетици метри кога младиот човек се изгоре. Димитрије го истражуваше тој случај во полиција и тој беше еден од синџирите на тие сатански самоубиства.

Мојата пријателка (50) беше убиена, не беше во сатанистичка секта, но вежбаше јога, медитација… Дојде до таму да разговара со некои лесни суштества како дел од таа „ангелска јога“. И дадоа задачи и на крајот таа се самоуби. Сите приказни во книгата се вистинити – изјави Симонида Милојковиќ за телевизијата К1.

„Удружење ЗИД“ се занимава со стабилизација на младите, превенција од наркомани, коцкање, секти, борба против манипулативни поединци. Многу луѓе не сфаќаат дека имаат проблем, а се наоѓаат во голем проблем. За секти работат тимови од психијатри, социолози, психолози, ИТ експерти, експерти за рекламирање…

Луѓе од сите можни профили и сите професии кои ги креираат своите патишта. Да речеме за некои тинејџери се популарни сатанистичките секти, бидејќи има уживање во дрога, пиење, лудување, оргии и слични работи, од кои има многу. За жал, многу пати сум го гледал во живо.

Денес, активностите на големите групи како што се сатанистичките секти, најпозната кај нас е „Црната роза (Crna ruža)“, но кај нас веќе не постои. Секоја сатанистичка секта е „Црна роза-Crna ruža“. Не е важно како се викаат, туку како и што прават. Се обидоа и мене да ме регрутираат некои манипулативни поединци кои се претставуваат како големи христијани. За среќа, јас го имам тој талент, па ги оценувам луѓето „по мирис“. Доаѓаат кај мене и денеска – рече Пастуовиќ.

„Прво те навлекуваат на психологија, сето тоа е логично. Кога ќе го слушнете, се возбудувате. Ги препознавате работите и тие ви имаат смисла. Во тие моменти навлегуваш сè подлабоко и знаеш дека таму се применуваат окултни магиски техники и гледаш дека тоа веќе не е наука.

На крајот почнувате да мислите дека „овластувањата“ што ви биле дадени биле дадени од самиот Луцифер. Во тој момент животот ти се преврте наопаку, мозокот сега веќе ти е испран и програмиран.

Ако сте свесни дека сте влегле во окултното и демонското, веќе немате волја, сила или свест. Станавте робот, немате своја волја, размислувате како што вели лидерот. Потоа семејството доаѓа кај Димитрије, а потоа одиме на терен и се обидуваме да го спасиме човекот.

Во тие моменти жртвата своите родители ги гледа како свои најголеми непријатели“ – рече Милојковиќ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.