Ужас во Украина, ова не е нормално! Шојгу објави страшна вест за Киев и го замрзна Западот!

Вооружените сили на Украина изгубија повеќе од 17.000 војници и повеќе од 2.700 единици воена опрема во текот на изминатиот месец, изјави денеска министерот за одбрана на Руската Федерација, Сергеј Шојгу.

– Уништени се седум американски пешадиски борбени возила „Бредли“, два германски тенкови „леопард“ и еден англиски „Челинџер“, а украинските сили загубија повеќе од 17.000 луѓе – рече Шојгу.

Ужас во Украина, ова не е нормално! Шојгу објави страшна вест за Киев и го замрзна Западот!

Тој исто така додаде дека Американците и нивните сојузници продолжуваат да ја вооружуваат Украина, додека Киев исто така продолжува да испраќа необучени војници во воената зона, барајќи од нив да извршат офанзивни дејства, иако и самите гледаат дека нема резултати.

– Ваквите акции само ја туркаат Украина кон самоуништување. Вооружените сили на Украина претрпуваат големи загуби долж целата линија на фронтот – рече Шојгу, нагласувајќи дека и денеска Киев не забележал „никакви значајни резултати“.

Министерот нареди да се создадат нови формации на воздухопловни сили и да се зајакнат нивните ударни капацитети.

Воздухопловните сили од почетокот на годинава добија повеќе од 2.000 единици воена опрема и пет и пол илјади комплети опрема за слетување и системи за падобран – рече тој.

Шефот на руското Министерство за одбрана денеска се осврна на проширувањето на АУКУС (безбедносниот пакт на Австралија, Обединетото Кралство и САД) и КВАД (Квадрилатералниот безбедносен дијалог, во кој се вклучени САД, Индија, Австралија и Јапонија) и рече дека поради новосоздадените ситуации во азиско-пацифичкиот регион Русија изведува воени вежби на Далечниот исток. Нивната цел е да обезбедат безбедност и на другата страна на земјата, објаснува Шојгу.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.