Украинците се прикрадоа низ Днепар, следеше ЕЛИМИНАЦИЈА! Десантот на островот Потемкин се претвори во хорор!

Руската војска спречи обид на Украина да слета на островот Велики Потемкин на устието на реките Днепар во близина на Херсон, изјави извор запознаен со ситуацијата.

Украинците се прикрадоа низ Днепар, следеше ЕЛИМИНАЦИЈА! Десантот на островот Потемкин се претвори во хорор!
  • Во изминатите 24 часа, како резултат на огнен напад од формации на Днепарската група во правец на Херсон, беше запрен обидот за приземјување на непријателот на островот Велики Потемкин. Запрени се до 12 припадници на вооружените сили на Украина – изјави соговорникот на агенцијата.

Покрај тоа, руските ловци гаѓаа две минофрлачки екипажи во областа на Керсонските острови, на устието на реките Днепар. Армијата убила шест милитанти на украинските вооружени сили, а тројца се ранети, соопштено е.

Руските агенции потсетуваат дека Москва за една година инвестирала повеќе во Херсонската област отколку Украина за 30 години, изјави шефот на регионалната влада Андреј Алексенко по повод годишнината од обединувањето на новите региони со Русија.

  • Мора да се каже дека Херсонската област не видела толкав обем на изградба и поправка на патишта, училишта, болници и комунална инфраструктура уште од советско време – рече Алексејенко.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.