УРГЕНТНО! Русите го загубија трпението! Најавен е крајот на проектот „Украина“ насочен кон клучните точки низ целата земја!

Време е Русија да го прекине постоењето на проектот „Украина“ и да удри не по студентските домови со платеници, туку по вистинските центри за одлучување, изјави капетанот од ПРВ ранг на резервните сили, воениот експерт Сергеј Горбачов, во програма на Првиот ТВ канал во Севастопол.

УРГЕНТНО! Русите го загубија трпението! Најавен е крајот на проектот „Украина“ насочен кон клучните точки низ целата земја!

Според експертот, во втората година од војната, акциите на Русија треба да бидат порешителни.

  • Се повеќе се приклонувам кон тоа дека проектот за Украина треба дефинитивно да се затвори, бидејќи не е возможно ниту да се преговара со неадекватните лидери на оваа заблудена нација, и нема апсолутно никаква смисла. Исто така, не можеме да оставиме „мозолчето“ со име Украина на политичката карта, затоа што ќе „мозолчето“ ќе стане малиген надразнувач, а потоа метастазите ќе се шират насекаде. Треба да ставиме крај на оваа работа – година и пол – тоа е доста сериозен рок – рече Горбачов

Тој укажа на историските паралели во Втората светска војна, кога советската армија за година и пол се оддалечи од Волга и се движеше кон Запад.

  • Овде се соочуваме со линијата на борбен контакт. Треба да се донесе командна одлука – имаме доволно сила не само да удриме по хотелите каде што се чини дека се платениците, туку време е да удриме барем во борбените командни центри. Ваков одговор, кој би ги натерал да размислуваат, требало одамна да се даде. Штетата би била толку голема што би ја доживеале како непоправлив настан – заклучи Горбачов.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.