Филип Петровски за Скопје1: Мицковски се замислува дека е премиер, а стотина луѓе му веруваат во Белата палата

Филип Петровски за Скопје1: Мицковски се замислува дека е премиер, а стотина луѓе му веруваат во Белата палата

„Кадровскиот потенцијал со кој располага Македонија на политичката сцена , на политичките партии и репрезентите на народот , се повеќе од слаби и драматични. Секоја наредна генерација која доаѓа во партиите, станува се полоша. Секоја наредна генерација на „Лидери“ форсира принципи како наведнување на глава, молчење, возвишување на партискиот лидер без никаква причина и особена вредност на тој лидер. Се наоѓаме во сериозен застој. Токму поради тој кадровски потенцијал, кој е еднаков на нула, Македонија пропадна во сериозна дупка. Се што се случува во денешно време е пресметка и борба за партиски фотељи и за буџетото на Р Македонија. Не гледам перспактива на политичкиот систем на овој начин за жал “,  вели во интервју за Скопје 1 Филип Петровски.

Интервју со Филип Петровски

Интервју со Филип Петровски

Posted by Ohrid1.com on Tuesday, May 19, 2020

Петровски говори и за ВМРО ДПМНЕ која е негова матична партија и идеологија која ја застапува. Но, тој отворено кажува каква е денес ВМРО ДПМНЕ и колку партијата има јасни ставови околу „Преспански договор“ , договорот со Бугарија, интеграциите во ЕУ и НАТО.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.