Хорор во Дубровник: Со сачмарка го убил кучето на синот и го фрлил од карпа

Вознемирувачки случај во Дубровник – маж со ловечка пушка го убил кучето на синот и го фрлил телото – но полицијата му влегла во трага. Репортерот на Дневникот на Нова ТВ Паула Клаиќ Саулачиќ ги дозна деталите од приказната, како и дали се оди во затвор поради мачење и убивање животни.

На крајот на октомври, во Побрежје кај Дубровник, 47-годишен маж го однел кучето на својот син на ридот и го убил.

Полицијата одговорила на дојава од граѓани кои пријавиле пронајден труп на куче, кривична истрага утврдила дека кучето било убиено со сачмарка и фрлено на карпите.

„Со оглед на тоа дека кучето беше со микрочип и дека било на ветеринар, лесно го најдовме сопственикот. Сторителот е 47-годишен маж, татко на сопственикот на кучето. Против него е поднесена кривична пријава до Државното правобранителство за сторено кривично дело убивање или мачење животни“, изјави Зоран Тиквица, началник на Одделот за криминалистичка полиција на СВР Дубровник-Неретва.

Неофицијалните информации велат дека мажот решил да го убие кучето откако кучето ја каснало неговата роднина. Во полиција немало пријава за каснување од куче. Синот, сопственикот на кучето, тврдел дека не знаел што направил обвинетиот, неговиот татко.

„Мислам дека ова се психолошки проблеми, нормален човек не може да го направи тоа“, рече Банјамин. Страшно е, болно е, тоа е, додаде Марија.

Законот предвидува затворска казна

Законот вели – кој без оправдана причина ќе убие животно или жестоко го малтретира, ќе му нанесе непотребна болка или ќе го изложи на непотребно страдање, ќе се казни со затвор до една година.

Доколку тоа го стори од личен интерес, ќе биде осуден на затворска казна до две години. Здруженијата за заштита на животните упорно повторуваат – судовите не ги праќаат сторителите во затвор, казните се прелесни.

„Имаме пример за кучето Феникс кое беше претепано пред четири години, а по четири дена им подлегна на повредите. Тој човек, ако може така да го наречете, добил 320 часа општествено корисна работа“, вели Ивана Црноја од здружението Победа.

Минатата година поради мачење или убивање животни во 36 случаи беа изречени затворски казни, а само двајца насилници завршија во затвор, останатите добија условни казни.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.