Чудо во Турција: Млада двојка го пронајде своето шестмесечно бебе, ја загубија секоја трага по земјотресот (видео)

Нергис и Кумали Бачили по земјотресот, кој ја погоди Турција на почетокот на февруари, ја загубија секоја трага од своето бебе старо само шест месеци. Бебето се роди предвреме и во моментот на земјотресот беше во болницата.

После денови на тага парот доживеал олеснување кога дознале дека детето е живо и здраво.

Чудо во Турција: Младата двојка го пронајде своето шестмесечно бебе, ја загубија секоја трага по земјотресот (видео)

Бројни турски медиуми објавија приказна за посебно семејство. За време на земјотресот, бебето било во лекувањето во болницата во Караманмарас поради крварење во мозокот по предвремено раѓање.

Бидејќи земјотресите ја оштетиле оваа болница, бебето прво било пренесено во градската болница Мерсин, а потоа во болницата на Медицинскиот факултет, Универзитетот во Салџук.

Парот започна да го бара детето по земјотресот. Персоналот на болницата во Салџук контактирал со нив и рекол дека бебето е во нив, живо и здраво.

Мајка Кумали Бакајли им рече на турските медиуми дека сега повторно се заедно со бебето.

  • Пред земјотресот, ќерка ми беше во болницата. По земјотресот, не можевме да ја најдеме. Лекарот се јави и рече дека нашата ќерка е таму и дека нејзината состојба е многу добра. Бог да ги благослови сите. Ние се обидуваме да преживееме како семејство. Нека Алах не даде никој да ја доживее оваа болка. Кога ги добивме добрите вести за нашата ќерка, световите станаа наши, сега е ред да сме заедно – рече мајката.

Таткото Нергис Бакајли е среќен откако конечно ги доби вестите за неговата ќерка.

  • Нејзината состојба е прилично добра. Не дај Боже нешто вакво да му се случи на некого. Бог да ги благослови ситè – рече Таткото.

Во земјотресите што ја погодија Турција на 6 февруари и Сирија беа убиени над 50.000 луѓе.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.