ЃАВОЛОТ ЈА ОДНЕСЕ ШЕГАТА: Погледнете како кинескиот ловец Ј-11 го пресретнува американскиот стратешки бомбардер Б-52!(ВИДЕО)

Блиска средба меѓу американски стратешки бомбардер Б-52 и кинески борбен авион Ј-11 над Јужното Кинеско Море, предизвика размена на обвинувања меѓу Вашингтон и Пекинг.

Американската војска соопшти дека кинески борбен авион прелетал на три метри од американскиот бомбардер Б-52 кој летал над Јужното Кинеско Море и за малку пропуштил судир.

Наводно, ловецот се приближил до авионот на американското воено воздухопловство за време на ноќниот лет, „со неконтролирана и прекумерна брзина“, летајќи на само три метри од стратешкиот бомбардер.

  • Ова ги доведе двата авиони во ризик од судир – се вели во соопштението на Пентагон.

Кинеското Министерство за надворешни работи ги обвини САД за инцидентот, сугерирајќи дека американскиот авион прелетал над Јужното Кинеско Море како намерна провокација.

– Американските авиони, кои летаат на долги растојанија за да покажат моќ пред ПОРТИТЕ на Кина, се главната причина за безбедносните ризици во Јужното Кинеско Море и не придонесуваат за регионалниот мир и стабилност. Пекинг ќе продолжи да го брани својот суверенитет и територијален интегритет и да ја подобрува безбедноста – изјави претставникот за печат на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.