ЈА ПРАТИЛ ЖЕНАТА ВО КУЌАТА НА СОСЕДОТ ДА ГО ПОПРАВИ КОМПЈУТЕРОТ, ПОТОА ДОЖИВЕАЛ ШОК: ЈА ВИДОВ НА КАУЧОТ

По неколку години навидум идиличен брак, еден маж наишол на шокантната афера на својата партнерка, особено поради фактот што таа се одвивала токму пред неговиот нос. Имено, кога најмалку се посомневал, сопругата го изневерила со синот на соседот кој немал ниту 20 години.

ЈА ПРАТИЛ ЖЕНАТА ВО КУЌАТА НА СОСЕДОТ ДА ГО ПОПРАВИ КОМПЈУТЕРОТ, ПОТОА ДОЖИВЕАЛ ШОК: ЈА ВИДОВ НА КАУЧОТ

Иако сакаше да остане анонимен, својата приказна ја сподели во рубриката Dear Council на порталот Sun. Со надеж дека ќе добие адекватно решение за проблемот во кој се нашол, ги раскажал деталите од аферата која го потресла неговиот брак.

Јас сум 38-годишен маж, а мојата сопруга има 36. Во брак сме две години, но живееме заедно веќе пет. Имаме многу убави соседи кои се во педесеттите години и добро се согласуваме со нив. Имаат 19-годишен син и секогаш беше тивок, едвај ќе добиев срамежлив поздрав кога ќе поминев. Студираше ИТ на колеџ, па кога жена ми имаше проблеми со нејзиниот лаптоп, и предложив да го замоли да го погледне. Дојде дома по половина час и рече дека го оставила својот лаптоп кај него. Следната недела и се јавил и таа замина, веројатно да го земе – ја започнува исповедта на измамениот маж.

Отпрвин не обрнуваВ внимание на односот на неговата сопруга со млад сосед, сè мИизгледаше како нормална комуникација при решавање на проблеми со компјутерот. Сепак, црвот на сомнежот сепак се појави.

Отишла кај младиот сосед поради дефект на компјутерот, но со него започнала афера.

  • По речиси еден час мојата сопруга се врати од соседот и рече дека има уште работа и иако изгледаше малку вознемирено, ништо не помислив на тоа. Три ноќи подоцна, таа доби порака од тој човек да оди повторно до неговото место.

Неговите родители биле на одмор. Мојот сосед ме замоли да ја ПАЗАМ куќата додека се отсутни, па кога жена ми не се врати по еден час, отидов да ја проверам. Влегов низ нивната порта од градината, но кога се приближив до куќата ме обзеде шок.

Погледнав во дневната соба и ја видов мојата сопруга како го заведува синот на нашиот сосед на софата. Преплашен се вратив дома и седнав на масата во кујната, целосно шокиран од глетката што ја најдов. Штом жена ми влезе дома и ме виде, знаеше дека ја фатив на дело. Измислуваше секакви изговори.

Аферата е завршена. Се обидуваме да ја вратиме врската на вистинскиот пат, но како да и верувам? Таа целосно ме понижи – се прашува тој.

Помош побарал и од брачен терапевт кому му ја објаснил целата ситуација. Сепак, се чини дека решението за неговиот проблем не е воопшто едноставно.

  • Ако сакате да се опоравите од ова предавство, ќе биде потребно извесно време. Повторно разговарајте со сопругата. Кажете дека ја сакате, но сакате да знаете зошто некој друг е толку привлечен кон неа.

Прашајте како таа се чувствува за вашиот заеднички живот и вашиот сексуален живот и дали тоа е исполнето и забавно за неа. Ако и двајцата сакате да го поправите вашиот брак, таа ќе мора да работи напорно за да ја врати довербата и и двајцата треба да бидете искрени за промените што ви се потребни.

Слушајте ги внимателно нејзините одговори, бидејќи тие ќе ви дадат индиции зошто ризикувала да ве изгуби – и рекол терапевтот на очајната триесет и осумгодишна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.