ЉУБЧО ГО ПЕПЛОСА ВАНЧО ЃОРЃИЕВ: ПРВ ПАТ ГЛЕДАМ ЧОВЕК САМ СЕБЕ ДА СЕ ФАЛСИКУВА

Во статус на Фејсбук анализирајки ги лупинзите и акробациите кои што тој јавно ги прави во врска со историски настани, а во светло на тензиите создадени околу одбележувањето на годишнината на Гоце Делчев, Љубчо го пеплоса Ванчо.

ЉУБЧО ГО ПЕПЛОСА ВАНЧО ЃОРЃИЕВ: ПРВ ПАТ ГЛЕДАМ ЧОВЕК САМ СЕБЕ ДА СЕ ФАЛСИКУВА

Д-р Ванчо Георгиев на четврти февруари им одржа предавање на вмровците. Една од темите му беше бугарскиот фалсификат на првиот устав со име БМОРК. Доказите му беа убиствени. Првиот документ со кој централистите се координираат со врховистите, вториот централистите земаат пари од Бугарската влада и третиот каде Гоце го корегира првиот устав каде самиот напишал дека член на Организацијата може да биде само Бугарин.

Наша препорака ⬆⬆⬆

Инаку овој Устав на БМОРК прв во светот го објавува Др-Иван Кантарџиев. А нашиот Професор Георгиев највеке го популаризирал во посебна книга. Некои македонски историчари почнаа самите себе да да се фалсикуваат

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.