Серијата на Спарс заврши во Њујорк

Кошаркарите на Њујорк Никс ставија крај на серијата од седум победи, во кои се наоѓаше Сан Антонио Спарс, откако на домашен терен забележаа победа со 100:83.

Четворица играчи на Њујорк, во победата, постигнаа двоцифрен број на поени: Ентони 23, Џеј Ар Смит 20, Новак 14 и Чендлер 10 поени и 14 скокови.
„Шутираа добро и веднаш беше јасно дека ќе победат. Немавме доволно гориво во резервоарот, а згора на тоа и нивната одбрана беше добра“, рече тренерот на Спарс, Грег Попович.
Тони Паркер и Тим Данкан со по 11 поени го предводеа Сан Антонио, Спарси на овој меч играа без Стивен Џексон кој уште на почетокот го повреди скочниот зглоб.
Њујорк има скор 22-10 и е лидер во Атлантик дивизијата, а на Истокот се наоѓа на второто место веднаш зад Мајами.
Сан Антонио со скор 26-9 е лидер во Југозападната дивизија и се наоѓа на третото место во Западната конференција, веднаш зад Оклахома и ЛА Клиперс.
Минесота предводена од Џеј Џеј Бареа победи во Денвер со 101:97. Бареа 12 од своите 17 поени постигна во последната четвртина. Кевин Лав имаше учинок од 12 поени и 17 скокови, но поради повреда на прстот не го заврши натпреварот. Одличен учинок имаа Швед (17 поени, 5 асистенции), Кириленко (14 поени) и Риднауер (14 поени).
Кај Денвер со учинокот се истакна грчкиот репрезентативец Костас Куфос кој постигна 16 поени, исто толку кошеви уфрли и Тај Лосон.
Минесота со оваа победа стигна до позитивен скор во лигата 15-14, додека Денвер го забележа 16-от пораз во 34-от натпревар.

Пронајдете не на следниве мрежи: