Клиперси подобри од Лејкерси

Во богатата понуда на синоќешните натпревари на програмата на НБА лигата, се одиграа 11 натпревари, две посебно се издвоија, тоа беа дуелите меѓу Мајами и Чикаго, односно градското-дерби меѓу Лејкерси и Клиперси.

Чикаго Булс го поразија актуелниот првак на гостувањето во АмериканЕирлајнс Арената со резултат 96-89. Чикаго го доби дуелот благодарение на одличната игра во скоковите 48-28, посебно доминираа во напаѓачките скокови 19-4. Булс ги предводеше Карлос Бузер со 27 коша и 12 скокови. Јоаким Ноа имаше учинок од 13 кошеви и 12 скокови, 13 поени постигна и Нејт Робинсон, додека 10 уфрли Кирк Хајнрих.

Градското дерби во Лос Анџелес му припадна на Клиперси кои славеа со резултат 107-102. Пол постигна 30 коша, 13 асистенции, Грифин постигна 24 коша.

Резултати…

Washington – Brooklyn 113-115, produžeci (Beal 24k / Lopez 27k, 13s, Williams 24k, 10a)

Charlotte – Cleveland 104-106 (Gordon 27k / Irving 33k, 6a, Thompson 19k, 13s)

Toronto – Sacramento 96-105 (Lowry 24k / Cousins 31k, 20s, Salmons 20k)

Detroit – Atlanta 85-84 (Daye 20k, Monroe 18k, 9s / Horford 18k, 15s)

Boston – Indiana 94-75 (Garnett 18k, 7s, Rondo 18k, 7a / Hansbrough 19k)

Oklahoma City – Philadelphia 109-85 (Westbrook 27k, Durant 26k / Young 21k)

Memphis – Portland 84-86 (Speights 22k, 13s / Matthews 21k, Hickson 19k, 11s)

Miami – Chicago 89-96 (James 30k, Wade 22k / Boozer 27k, 12s, Noah 13k, 12s)

Milwaukee – Houston 101-115 (Jennings 16k, 7a / Harden 29k, 7a, Delfino 22k)

Phoenix – Utah 80-87 (Gortat 18k, 11s / Jefferson 21k, 8s, Millsap 19k, 10s)

LA Clippers – LA Lakers 107-102 (Paul 30k, 13a, Griffin 24k / Bryant 38k, Howard 21k, 15s)

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

Пронајдете не на следниве мрежи: