Клиперси „ГАЗАТ“

ЛА Клиперси го совладаа Голден Стејт со резултат 115-89 на свој терен, поставија клубски рекорд од 12 последователни победи на домашен терен.

До 27-мата победа во сезоната Клиперси дојдоа со победата над Голден Стејт. Клиперси беа предводени од Крис Пол кој постигна 27 коша и 9 асистенции, Блејк Грифин постигна солидни 20 коша. Лос Анџелес Клиперс го поставија својот клубски рекорд со 17 последователни победи, потоа изгубија два натпревари во низа, во гости кај Денвер и Голден Стејт. Ова им е втора последователна победа. Клеј Томсон со 14 поени го предводеше гостинскиот тим кој пред овој натпревар имаше скор од 12 победи од последните 15 натпревари.

LA Clippers – Golden State 115-89 (Paul 27k, 5s, 9a, Griffin 20k, 5s, 7a / Thompson 14k)

Orlando – New York 106-114 (Nelson 29k, 8a, Afflalo 29k / Anthony 40k, 6s, 6a, Smith 18, 6s, Kidd 15k, 8s, 7a)

Minnesota – Portland 97-102 (Peković 21k, 15s / Batum 26k, 5s, Lillard 26k, 6a)

Резултати…

Indiana – Milwaukee 95-80 (Hibbert 20k, 15s / Ellis 21k, Sanders 12k, 12s)

Atlanta – Boston 81-89 (Williams 28k / Pierce 26k, 9s, 5a, Rondo 14k, 11s, 10 a)

Orlando – New York 106-114 (Nelson 29k, 8a, Afflalo 29k / Anthony 40k, 6s, 6a, Smith 18, 6s, Kidd 15k, 8s, 7a)

Brooklyn – Sacramento 113-93 (Lopez 18k, Blatche 15k, 11s / Cousins 28k, 11s)

Cleveland – Houston 104-112 (Irving 30k, 6a, Thompson 14k, 16s / Harden 29k, Lin 20k, 5a)

Minnesota – Portland 97-102 (Peković 21k, 15s / Batum 26k, 5s, Lillard 26k, 6a)

Dallas – New Orleans 96-99 u produžetku (Nowitzki 20k, 6s / Vasquez 25k, 7s, 9a)

San Antonio – Philadelphia 109-86 (Parker 20k, 5a, Ginobili 19k, 7s, 4a / Hawes 22k, 6a)

Denver – Utah 110-91 (Gallinari 26k, 5s / Millsap 15k, 7s)

LA Clippers – Golden State 115-89 (Paul 27k, 5s, 9a, Griffin 20k, 5s, 7a / Thompson 14k)

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

Пронајдете не на следниве мрежи: