24 години разлика и осуда не биле проблем: Брижит призна зошто чекала ДЕЦЕНИЈА за да се омажи за Макрон

Сопругата на Емануел Макрон, претседателот на Франција, се заљубила во него кога бил тинејџер и нејзин ученик, а продолжиле да одржуваат врска и откако бил испратен во Париз да го разделат родителите од неа.

Првата дама на Франција, Брижит Макрон, даде интервју во кое за првпат детално и отворено зборуваше за почетокот на нејзината љубовна врска со Емануел Макрон, актуелниот француски претседател.
Како што призна, се надевала дека ќе се заљуби во некој на нејзина возраст кога срцето ѝ паднало на Макрон, тинејџер и ученик во католичкото училиште каде што предавала, школски пријател на нејзината ќерка.

Да потсетиме дека имал 15 години кога се заљубил во тогаш 39-годишна учителка во Амиен , а неговите родители извесно време биле убедени дека тој е во врска со Лоренс , ќерката на Брижит. Тогаш ја слушнале вистината од семеен пријател – дека нивното дете било маѓепсано од мајката на Лоренс.

Шокирани од оваа афера, Макроните го повлекле својот син од училиште и го испратиле во интернат во Париз, а Брижит за Paris Match признава дека била сигурна дека Емануел ќе продолжи понатаму кога ќе биде надвор од неговиот вид.

Емануел мораше да оди во Париз. Си реков дека ќе се заљуби во некоја негова возраст. Тоа не се случи – изјави првата дама.

Во меѓувреме, Брижит се разведе, Макрон созреа и се венчаа во 2007 година, и покрај 24-годишната разлика во возраста . Наводно, политичарот на свадбата им кажал на децата на кои на 29 години им станал очув:
– Ви благодариме што не прифативте, на не сосема нормален пар.
Како што сега призна Брижит, чекала 10 години за да му каже „да“ на Емануел Макрон поради нејзините деца.

– Чекав затоа што не сакав да им го уништам животот. Тоа траеше 10 години. Можете да замислите што слушаа. Но, не сакав да го пропуштам сопствениот живот – изјавила Брижит.
Како што признала г-ѓа Макрон, Емануел ја освоил со интелект кој продолжува да ја изненадува и денес.
– Никогаш не сум видел вакво сеќавање… таков интелектуален капацитет – рекла оваа професорка по глума, француски и латински. – Имав многу брилијантни студенти, но никој не ја имаше неговата способност. Секогаш му се восхитував.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.