3 брзи јадења готови за 10 минути!

Ви се здосадија секогаш истите јадења? Пробајте ги овие 3 рецепти! Најдобро од се е што нема да ви е потребно многу време за припрема,најмногу 10 минути.1) Пилешко со боровинки
Уморни од пилешко? Обидете се да ја спремите на еден поинаков начин!
СОСТАВ:
зелена салата
1 чаша боровинки
Една четвртина чаша бадеми
2 парчиња скара пилешки гради
Прелив:
Една четвртина чаша маслиново масло
Една четвртина чаша јаболков оцет
Една четвртина чаша боровинки
2 лажички мед
Сол и бибер по вкус
ПОДГОТОВКА:
Измешајте ја салатата, боровинките, пилешкото на скара. Измешајте ги сите состојки за прелив и потоа прелијте го пилешкото. Уживајте!
2) Бурито

Не само што е одлично спакуван, но исто така е исклучително вкусно.
СОСТАВ:
Спанаќ
грав од конзерва
1 чаша ориз
половина шолја тврдо немасно сирење
половина чаша лут сос
6 лажици грчки јогурт
сол по вкус
6-8 тортилја
ПОДГОТОВКА:
Завиткајте ги тортиљите во фолија и загрејте ги во рерна. Измешајте го спанаќот и гравот и гответе ги околу 3 минути, додека не спанаќот не омекне. Спанаќот и гравот ставете ги во средината на тортиљата ,а остатокот истурете го како прелив преку спанаќот и гравот.Замотајте ја тортиљата така да ништо не ви паѓа од страна. Уживајте!
3) Салата со прелив од лимон и маслиново масло

Лесна и вкусна вечера,без печење!
СОСТАВ:
Спанаќ или зелена салата, исецкана на големина на залак
Една третина од кромид
половина краставица
1 морков
8 бадеми
1 домат
Половина исецкани пилешки гради
 Прелив:
Сок од 1 лимон
Една лажица маслиново масло
оригано
сол по желба
ПОДГОТОВКА:
Измешајте ги сите состојки и вечерата е подготвена!1) Пилешко со боровинки
Уморни од пилешко? Обидете се да ја спремите на еден поинаков начин!
СОСТАВ:
зелен

читајте пулс24
Пронајдете не на следниве мрежи: