Штимац: Една од целите беше да ја свртиме публиката против своите играчи, УСПЕАВМЕ!!!

Како што „Пулс24“ напиша во анализата по мечот, тоа всушност со свои зборови го потврди селекторот на Хрватската Селекција, една од целите на Хрватската селекција била да целосно ја свртат домашната публика кон ДОМАШНИТЕ играчи, што обично не успева секаде, но, на „Филип Втори“ успеа, Штимац задоволен.

„Не делуваше Хрватска изгубено на средината од теренот, туку играчите го почитуваа тоа што се договоривме, тоа што им го кажав. Им кажав да не ја губиме топката доколку немаме простор за игра во средина. Сакавме, со долги пасови да го замориме противникот и да ја натераме домашната публика да се сврти против своите играчи, тоа ни успеа“ изјави Штимац.

Извор/Фото:index.hr

Кратката анализа на „Пулс24“ по мечот прочитајте ја тука.

Пронајдете не на следниве мрежи: