Давид Бабунски, новиот Иниеста!!!

Белгиски портал „Nieuwsblad.be“ во својата анализа околу тоа кои сегашни млади фудбалски таленти се слични или исти во својата игра со денешните големи фудбалски ѕвезди односно имиња, го вметнува нашиот Давид Бабунски за кого наведува дека ќе биде новиот Иниеста.

„Со неговите дриблинзи и голови, Давид Бабунски (18) е на некој начин сличен на Иниеста. Полушпицот е син на Македонскиот фудбалер Бобан Бабунски (ЦСКА Софија и АЕК), а неговиот брат Дориан Бабунски игра во младите категории на Реал Мадрид. Барселона го откри него во помалиот клуб Граменет во натпревар. Давид исто така е наречен филозоф бидејќи тој сака литература и се обидува да напише роман со што ќе ги линкува односно поврзе фудбалот и филозофијата.“ се вели во анализата на Белгискиот портал.

Целосната анализа прочитајте ја тука.

Фото/Извор:www.nieuwsblad.be

Фото: Давид Бабунски на натпреварот со Андерлехт

Пронајдете не на следниве мрежи: