Форд се повлекува од WRC

Loading...

 

Американскиот производител на автомобили Форд, по завршувањето на сезоната, ќе се повлече од настапите во Светското рели првенство (WRC).

Причината за ваквата одлука на Форд е економската криза и желба тие „ресурси да се искористат во други области“. 

„На крајот од сезоната 2012, Форд ќе се повлече од WRC. Им благодариме на навивачите, возачите и многубројните партнери на поддршката“, објави Форд на својот Твитер профил. 

Партнерот на Форд, М-Спорт, за следната сезона ќе мора да бара некои друго решение. 

„Благодарност до Форд за поддршката и партнерството во изминатите 16 години. Тимот е горд на соработката со Форд, на 208 пласмани на подиумот, 52 победи и 225 стартови“, рече шефот на М-Спорт и поранешниот возач на Форд, Малком Вилсон. 

Форд е вториот производител кој се повлекува од WRC, неодамна повлекувањето го најави BMW. 

До крајот на сезоната во Светското рели првенство ќе се возат уште две трки, Сардинија 18-21 октомври и Шпанија 8-11 ноември, титулата веќе ја обезбеди Себастијан Леб возач на Цитроен. 

Најдобро пласиран возач на Форд е Јари-Мати Латвала, кој се наоѓа на третото место, зад Леб и Мико Хирвонен. 

 

Макфакс

loading...
Loading...