Самарџиски солиден во поразот на Лијетувос Ритас

 

Лијетувос Ритас, во чии редови настапува македонскиот репрезентативец, Предраг Самарџиски, загуби од Барселона во второто коло, во Евролигата.

Литванскиот преставник, во рамките на Д групата е поразен со 47:69 (8:13,17:14,11:20,13:20). 

Македонскиот репрезентативен центар на паркетот мина 14:31 минути, време за кое оствари четири поени и исто толку скокови, две блокади и две загубени топки.

Леон Радошевиќ со 11 поени беше најефикасен играч на домашната екипа, додека Барселона ја предводеше Хуан Карлос Наваро со 13 поени. 

Екипата на Самрџиски и по второто коло е без победа, додека Барса има максимален ефект по првите две кола. 

Во следното коло, на 25-ти октомври, Лијетувас Ритас ќе го пречека Партизан, додека Барселона ќе му биде домаќин на Бешикташ.

 

Макфакс

извор: макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: