7 Теории на заговор за кои целиот свет мисли дека се лажни, но се всушност – ВИСТИНА

Во некои случаи, реалниот живот може да потсетува на фантастика. Од злобни истражувачки проекти до здравствени прикритија, ви донесуваме осум примери во историјата што звучат неверојатно како да ги смислиле теоретичари на заговор. Повеќето теории на заговор се покажаа како невистинити. Сепак, некои од нив всушност никогаш не беа лажни, пишува National Geography.

1. ЦИА навистина експериментираше со контрола на умот и психоделични лекови
Централната разузнавачка агенција (ЦИА) едноставно се појавува на површината на многу теории на заговор, но таквата репутација не е целосно незаслужена. Трудовите објавени во 70-тите години од минатиот век откриваат дека тајната служба се занимавала со контрола на умот, психолошка тортура, зрачење и терапија со електричен шок во серија студии за промена на однесувањето, познат како проект МК-Ултра. Повеќе од 150 експерименти се случиле помеѓу 1953 и 1964 година, од кои многумина вклучувале давање лекови на американски граѓани без нивно знаење и согласност и без медицински надзор. Целта на ова истражување беше да се развијат техники и материјали за борба против Советскиот Сојуз и нивните сојузници.
Но, работите станаа позлобни. Тогашниот директор на Централната разузнавачка агенција, Ричард Хелмс, нареди уништување на сите записи во врска со МК-Ултра во 1973 година, што значи дека не остануваат доволно докази за злобните активности на разузнавачките служби. Познато е дека истражувачите се одговорни за најмалку една хоспитализација и два смртни случаи, но вистинската вистина е веројатно многу полоша.

2. Политичарите и лидерите во индустријата намерно ја доведоа во заблуда јавноста за здравствените ризици поврзани со пушењето
Пушењето го зголемува ризикот од срцев удар и мозочен удар, неплодност и целата група на карциноми. Но, во раните денови, големите компании направија се што можат за да ги убедат клиентите дека цигарите не им штетат. Тие дури се обидоа да ја убедат јавноста дека пушењето е здраво. Тутунските компании биле големи лобисти и дарежливи донатори на политички кампањи. Во суштина, тие поткупувале политичари и други на моќни позиции, додека ги отфрлале здравствените ризици тврдејќи дека самиот ризик е неизвесен. Дури во 90-тите години на минатиот век – кога доказите против пушењето беа неоспорни – компаниите почнаа да признаваат дека постои ризик по здравјето поврзан со пушењето цигари.
Во 2006 година, по седумгодишна тужба, судијата Гледис Е. Кеслер ги прогласи тутунските компании за виновни за заговор по „потиснување на истражувањето, уништување документи и манипулирање со употреба на никотин за зголемување и продолжување на зависноста“.

3. Владата на Соединетите држави навистина финансираше истражување на неидентификувани летечки објекти
Минатата година, Пентагон потврди дека владата на Соединетите американски држави истражува воздушни закани или неидентификувани летечки објекти (НЛО). Помеѓу 2008 и 2011 година, напредната програма за идентификување на воздушните закани доби близу 22 милиони долари, што не е голем дел од годишниот буџет на Министерството за одбрана од 600 милијарди долари. На крајот на краиштата, истражувачите не најдоа ништо и програмата беше затворена – барем така велат официјалните лица.

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОДОЛУ НА СТРАНАТА 2 КАДЕ ШТО МОЖЕТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ ЗА УШТЕ 4 ТЕОРИИ ЗА КОИ МНОГУ СЕ ЗБОРУВА ⬇👇⬇

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.