Адис починал по венчавката, неговата сопруга Адиса во кома!

Ален Ризвановиќ (26) од Босанаска краина предизвикал незапамтен масакар вчера во Грац кога на пешачка лента газел луѓе со џип, а потоа ги пробол со нож. Момче старо 7 години и две лица починале, а 34 се повредени.Еден од настраданите е Адис Долиќ од Голема Кладуша, додека неговата сопруга Адиса Наниќ е ртешко повредена и се наоѓа во кома.
Како што пренесуваат медиумите, таткото на Адис, Џемал вели дека Адис и Адиса се враќале од продавница бидејќи купувале подароци за семејството на Адиса кое требало да дојде во Грац попради венчавката.
Инаку, парот се вечнчал мнатата недела во БиХ, а венчавката во Грац требало да биде на 3-ти јули.

Инаку, Џемал Долиќ е роден во Голема Кладуша, а во Грац се преселил во почетокот на 90-те години, додека семејството му се придружило после војната. Адиса Наниќ е родена во Бужим, каде и се венчала за Адис Долиќ.

Австриската полиција ги соопштила вчера деталите за Ризовановиќ. Наведено е дека е роден во 1989 година, а живее во местото Калсдорф кај Грац.

Оженет е и има две деца. Шефот на полицијата Јосев Кламингер на вонредната конференција за медиуми рекол дека тој е Австријанец, со потекло од БиХ. Во Австррија се доселил во 1993 година и во последно време има психички проблеми. Полицијата ја исклучува можноста за терористички напад.Еден од настраданите е Адис Долиќ од Голема Кладуша, додека неговата сопруга Адиса Наниќ е ртешко повредена и се наоѓа во кома.
Како што пр

Пронајдете не на следниве мрежи: