Автор: Леонардо

Вести

КИНЕСКАТА ПОЛИЦИЈА ИЗНЕСЕ ОКЛОПНИ ВОЗИЛА НА УЛИЦИТЕ ВО ШАНГАЈ И ВУХАН: Протестот на „БЕЛИТЕ ЛИСТОВИ“ продолжува да ја тресе Кина! ВИДЕО

Ситуацијата во Кина не се смирува. Голем број луѓе сè уште излегуваат на улиците носејќи бела хартија и извикувајќи слогани против кинескиот претседател Си Џинпинг и Комунистичката партија. Во неделата […]

Меѓународен фудбал

Русија се заканува – ќе ја напушти УЕФА и ќе се приклучи во Азија

Претседателот на Руската фудбалска федерација (РФФ), Александер Дјуков рече дека размислуваат за напуштање на УЕФА и приклучување на Азиската фудбалска конфедерација (АФК). Поради нападот врз Украина, УЕФА ја суспендира Русија […]

Вести

Нови правила на аеродромите: Се решаваат ли проблемите со пакувањето и постојаната гужва на излезите?

Некои аеродроми го сменија ограничувањето за носење течности во рачниот багаж.Неколку аеродроми го укинаа ограничувањето за носење повеќе од 100 мл течност во рачниот багаж. Одредбата се очекува да стапи […]

Вести

ПОДЕЛБА НА УКРАИНА?! БОРEЛ ЗА КРАЈ НА ВОЈНАТА: Излезот од војната може да биде примирје и воспоставување линија на поделба КАКО ВО КОРЕЈА

Високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел оцени дека „можно е војната во Украина да не заврши, да закочи како во Кореја (1953) и да има примирје и одредување на линијата […]

Меѓународен фудбал

Далиќ се заблагодари за поддршката на Македонија!

Селекторот на хрватскиот национален тим, Златко Далиќ, беше задоволен од победата над Канада, а им се заблагодари и на Македонците за поддршката која им ја даваат на Коцкестите за време […]

Вести

Во моментов снежи на Плетвар и Стража

Снег вее на планинскиот превои Плетвар и Стража, затоа се препорачува внимателно возење. -Поради заладување во вечерните и ноќните часови врнежите ќе преминуваат во снег и на повисоките места, а […]

Вести

ЛУКАШЕНКО: Америка не дозволува Украина да започне преговори со Русија, сакаат да ја скршат Европа и да се доближат до Кина

САД не му дозволуваат на раководството на Украина да го започне преговарачкиот процес со Русија, изјави претседателот на Белорусија Александар Лукашенко на ТВ каналот „Русија-1“ во интервју за програмата „Москва“. […]

Меѓународен фудбал

Бразил и Португалија по заверка на осминафинале, Србија мора да победи!

Бразил и Португалија ќе се обидат вечерва да дојдат до втори победи и со тоа да го заверат осминафиналето во кое досега единствено Франција успеа да се пласира после две […]