БЕШЕ ПРЕУБАВА: Почина позната црногорска пејачка

Црногорската пејачка Тања Јабучанин почина денес во својата 50 годишна старост, по долга и тешка болест. Таа ќе биде погребана утре на градските гробишта на Цетиње во 15 часот.Тања Јабучанин е родена на 13 октомври 1964 година на Цетиње а кариерата ја започнала во текот на 90-те.

Големо внимание привлекла со појавувањето на Поп фест во Врњачка Бања 1992 година кога се претставила со песната  „Старо вино“.
Уште тогаш Тања ја сметале за наследничка на Мери Цетниќ. Година дена покасно настапила  на фестивалот „Пјесми Медитерана“ во Будва со песната  „Добро вече Данице“.
Во 1995 година се појавила на „Месам“ со баладата „После нас“ која и била автобиографска.Тања Јабучанин е родена на 13 октомври 1964 година на Цетиње а кариерата ја започнала во текот на 90-те.

Пронајдете не на следниве мрежи: