БИНГО ТОРТА: Омилена торта за секоја прилика!

Омилена торта за секоја приликаСостојки
Тесто:
6 лажици шеќер
4 лажици брашно
3 лажици масло
7 лажица мелени ореви
1 лажица какао
6 јајца
1 прашок за пециво
Крем:
400гр шеќер
1 лажица густин
4 пакетчиња пудинг од ванила
250гр маргарин
150гр мелени бисквити
150гр  растопено чоколадо
1/2лпавлака за шлаг
Фанта портокал
Јафа кекс
пишкоти
1,5 л млеко
Подготовка:

 

Тесто:
Измиксајте ги сите состојки и печете правоаголна тава со големина 24 × 40cm.
Крем:
Во зовриено млеко додадете ја мешавината од шеќер, густин и пудинг.
Кога че се излади додадете изрендан маргарин.
Кремот поделете го на 3 дела.
На првиот дел додадете ги мелените бисквити
На вториот дел растопеното чоколадо
Третиот дел останува жолт.
Редење:
 Тестото малку попрскајте го со фанта, и премачкајте со првиот крем со кекси. Преку него наредете јафа кекси малку потопени во млеко. Преку нив премачкајте од филот со стопено чоколадо, па наредете пишкоти малку потопени во Фанта. Преку нив премачкајте со жолтиот крем.
Тортата премачкајте ја со шлаг.
Добар апетит.Состојки
Тесто:
6 лажици шеќер
4 лажици брашно
3 лажици масло
7 лажица ме

Пронајдете не на следниве мрежи: