Божиќни чоколадни куглици кои не се печат од само 4 состојки!

Идеални колачиња за зимските празници. Многу лесни за припрема и многу, многу вкусни.Состојки:
200 гр пире од костени
150 гр мелен кекс
125 мл слатка павлака
150 гр чоколадо за готвење
Подготовка:
Изматете го пирето од костен и додадете му половина слатка павлака во која сте растопиле половина чоколадо и шолја мелен кекс. По желба може да додадете суво грозје натопено со рум или сецкани ореви или лешници.
Растопете 75 гр чоколадо со остатокот од слатката павлака и во тоа чоколадо извалкајте ги куглиците од костен кои ги подготвивте претходно.
Послужување:
По површина на куглиците може да украсите со мешавина мелени кекси и лешници.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
200 гр пире од костени
150 гр мелен кекс
125 мл слатка павлака
150 гр чоколадо за готвењ

Пронајдете не на следниве мрежи: