Брз ручек за зафатени жени!

Уште еден брз рецепт за  зафатени жени кој може да се направи од остаток од компири… Додадете му малку шинка и новиот ручек е готов за неколку минути…Состојки:
1кг компири
100- 150 гр шунка
2- 3 големи лажици нишесте
3 жолчки
Сол, бибер, мускатно оревче
Масло за пржење
Сецкан магдонос или власец
Подготовка:
Сварете го комопирот и направете пире. Шунката исецкајте ја на коцки па пропржете ја во тава без маснотии. Во оладениот компир додадете ја шунката, жолчките, зачинете по вкус. Додадете го нишестето по потреба за да добиете мека смеса.
Од смесата обликувајте  мали ќофтиња а потоа пржете ги во загреано масло на средна температура. Пржете по 3-4 минути од секоја страна. Кога ќе добијат златно- румена боја извадете ги на хартија за да впие непотребната маснотија. Можете да ги послужите заедно со  салата или татар сос.Состојки:
1кг компири
100- 150 гр шунка
2- 3 големи лажици нишесте
3 жолчки
Сол, бибер, му

Пронајдете не на следниве мрежи: