БРЗ РУЧЕК: Згответе го ОВА кога ќе дојдете од работа!

Се прашувате што брзо да зготвите кога ќе си дојдете од работа? Ова е одличен рецепт за сите кои некаде се брзаат, кои дома не ги чека спремен ручек…Додека зоврие водата за тестенините, вие веќе ќе ја завршите половина работа.Состојки:
Тестенини по желба
300 гр пилешко месо, може бело
200 гр шампињони
200 гр неутрална павлака
Неколку лажици масло
сол, бибер, рузмарин и магдонос
Сок од лимон
Подготовка:
Пилешкото подгответе го претходната вечер.
Во сад ставете масло, сол, бибер, рузмарин, се по малку, сок од лимон и пилешкото на коцки.
Поклопете и оставете го преку ноќ.
Утредента извадете и испржете го, за кратко време ќе биде готово, лимонот ќе го омекне.
Додека тоа го правите во друг сад претходно сте ја ставиле водата за тестенини.
Кога пилешкото ќе биде скоро готово додадете ги шампињоните и оставете да прокрчка, па исцедете го вишокот вода и истурете ја неутралната павлака. Уште малку посолете и додадете ги зачините кои ги сакате, гответе неколку минути. Послужете додека се уште е топло. Состојки:
Тестенини по желба
300 гр пилешко месо, може бело
200 гр шампињони
200 гр неутрална павл

Пронајдете не на следниве мрежи: