Брзи погачи со сирење и шунка!

Сите уживаме во специјалитети од тесто – кифли, плетенки, погачи, пирошки…А ако се полнети со она што ни е највкусно, тогаш е полн погодок!
Затоа ви откриваме рецепт за вкусни погачи полнети со сирење и шунка. Се подготвуваат за миг, а се идеални за појадок или вечера во која ќе ужива целото семејство
Потребни состојки:
1 чаша јогурт
2 чаши брашно
1 чаша рендан кашкавал
150 г шунка
1 лажица сол
1 лажица шеќер
1 лажица сода бикарбона
Масло по потреба.
Подготовка:
Од брашното, јогуртот, солта, шеќерот и сода бикарбоната измесете мазно тесто. Од добиеното тесто направете топки и иссукајте ги.
На една топка ставете изрендан кашкавал (или тврдо сирење) и малку шунка. Поклопете со другата развлечена топка и добро составете ги краевите.
Така правете и со останатите развлечени топки, лепчињата пржете ги во тава на загреано масло, и на умерена температура, на двете страни, покриени со капак.А ако се полнети со она што ни е највкусно, тогаш е полн погодок!
Затоа ви откриваме рецепт за вкусни погачи полнети со сирење и шунка. Се

Пронајдете не на следниве мрежи: