БРЗО И ЛЕСНО! Направете кремаст сладолед без јајца!

Loading...

Кремаст, без лед, без јајца, лесно и брзо се прави…Состојки:
Брзо кондензирано млеко:
1 шолја млеко во прав
Помалку од половина шолја шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
3 лажици путер или маргарин
1/3 шолја зовриена вода
Од додатоци може чоколадо, чоколаден крем, сецкано овошје, бадеми, лешници, кокос…
Подготовка:
Изматете слатка павлака – 4 дцл. Состојките за кондензирано млеко измиксајте ги во блендер околу 2 минути. Соединете ги двете смеси и ставете во ладилник.Состојки:
Брзо кондензирано млеко:
1 шолја млеко во прав
Помалку од половина шолја шеќер
1 кесичка

loading...