ЧАЛБУР – Стар егејски рецепт кој нема да можете да го заборавите, бидејќи е совршен!

Loading...

Од само неколку обични намирници кои веројатно ги имате во фрижидер направете чалбур – стар егејски рецепт кој нема да може да го заборавите бидејќи ќе ви пружи напросто совршен вкус.Состојки за 2 лица:
2 јајца
неколку парчиња бело сирење
лук
магдонос
1 лажичка мелен црвен пипер
малку сол
црн бибер
по потреба масло
Подготовка:
Исцедете неколку парчиња бело сирење по желба и ставете да се вари во малку вода, па поклопете го тенџерето. Кога водата ќе стане како каша, тогаш додадете повторно малку вода ако трева и спуштете ги јајцата во водата. Додајте малку вегета и повторно поклопете.
Пред крајот додадете лук и магдонос. Пропржете на масло црвен пипер и прелијте преку јајцата и сирењето.
Добар апетит.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети, животни искуства и сл., може да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на ФЕЈСБУК.Состојки за 2 лица:
2 јајца
неколку парчиња бело сирење
лук
магдонос
1 лажичка мелен црвен

loading...