ЧОРБА: Гурманско јадење кое го лечи духот и телото!

Во народот постои верување дека чорбите го лечат телото и духот и дека го прочистуваат организмот.Ова јадење ги задоволува сите потреби на ослабениот организам, а топлата течност од чорбата ги отстранува вирусите и бактериите, додека витамините и минералите го зајакнуваат имунитетот.
За оваа чорба ви е потребно:
половина лажица масло
1 главица кромид
1 морков
снопче магдонос
200 гр грашок
200 гр боранија
1 компир
половина лажица брашно
половина лажица црвен пипер
1 лажица сушен зеленчук зачини
малку црн пипер
1 дл варени домати
Начин на подготовка:
Ситно исечкајте го кромидот и издинстајте го на масло, потоа додадете го сецканиот морков и компир, ставете ги боранијата и грашокот, па налејте малку вода и истурете го сокот од домати. Кога целиот зеленчук ќе се зготви, направете запршка од масло, брашно и црвен пипер, прелијте го варивото, посипете со ситно сецкан магдонос и зачинете. Ова јадење ги задоволува сите потреби на ослабениот организам, а топлата течност од чорбата ги отстранува вирусите и бактериите, додека витамините

Пронајдете не на следниве мрежи: