Дански кекси со путер и кокос

Превкусни кекси кои одлично одат со чај…Состојки:
250 гр путер
200 гр шеќер
2 јајца
2 ќасички ванила шеќер
100 гр густин
100 гр кокос
400 гр гр брашно
1 прашок за печиво
Подготовка:
замесете ги сите состојки и оставете го тестото во ладилник 2 часа. Потоа од тестото развлечете кора и со модла вадете форми. Колачињата посипете ги со крупен шеќер и печете ги во подмачкан плех на 150 степени неколку минути. Внимавајте колачињата да останат светли. Служете ги со шолја кафе или чај.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
250 гр путер
200 гр шеќер
2 јајца
2 ќасички ванила шеќер
100 гр густин
1

Пронајдете не на следниве мрежи: