Десерт на кој ретко може да се одолее!

Loading...

Ако сте љубители на благото, ова е одлична идеја за вас. Брзо и едноставно до десерт на кој ретко кој може да му се одолее!Состојки:
230 гр сецкани и пропржени ореви или лешници
230 мл засладено млеко
1,5 лажичка екстракт од бадем или ванила
240 гр чоколадо за готвење
15 гр масло
Припрема:
Во еден сад убаво промешајте ги оревите, млекото и екстрактот и ставете кокос. Со прстите обликувајте ја смесата во вид на топчиња. Ставете ги на хартија за печење да отстојат час и половина во фрижидерот или 4 часа на собна температура.
Потоа, растопете го чоколадото заедно со маслото додека не стане течно. Топчињата потопете ги во чоколадото, па внимателно сместете ги на хартија за печење или фолија за да може чоколадото да се зацврсти.
 Состојки:
230 гр сецкани и пропржени ореви или лешници
230 мл засладено млеко
1,5 лажичка екстракт од баде

loading...
Loading...