Домашни галети со мирис на ванила и лимон!

Задолжително  пробајте  ги овие вкусни галети.Состојки:
6 јајца
250мл масло
250мл млеко
400гр шеќер
800гр брашно
ванилин шеќер
кора од лимон
Подготовка:
Изматете ги  јајцата и  шеќерот, додадете го  млекото, маслото, брашното измешано со  прашок за пециво и  добро измешајте. На крај додадете ја кората од лимон. Внимавајте да не се создадат  грутки  во  тестото. Печете  ги  галетите во  калап.
Од дадената  мера се добива  голема количина на галети, па може и  да се преполоват состојките. Инаку, овој колач може да стои  подолго  време.Состојки:
6 јајца
250мл масло
250мл млеко
400гр шеќер
800гр брашно
ванилин шеќер

Пронајдете не на следниве мрежи: