ЕДЕН ЗАЛАК и ќе бидете на 7-мо небо: ПИТА ОД СЛАНИНА

Видовме многубројни рецепти со сланина, мусака со бело месо, појадок каков секоја жена би посакала в кревет….Но сега е време за револуција во храната со  сланината со креативни рецепти.Најпрво тавчето напрскајте го или намачкајте го со масло. Потоа исечете хартија за печење која ќе одговара на димензиите на тавчето и ставете ја во истото.

Сега доаѓа забавниот дел. Ставете листови сланина од центарот на тавчето така што малку да се преклопуваат на рабовите.

Исечкајте го компирот на кругови со еднаква дебелина.

Наредете ги во круг така што ќе лежат еден врз друг.

 
Зачинете го компирот со сол, бибер, вегета.

Следен чекор е на вкусната пита да и додадете рендан чедар кашкавал така што добро ќе се покрие компирот.
Погледнете уште еден рецепт за КОМПИР ВО СЛАНИНА на следниот ЛИНК

Кога сето тоа ќе се заврши, завиткајте ги листовите сланина преку врвот.

Ставете мал капак на питата за во текот на печењето сланината да не се свитка. Тавчето ставете го на плех, а потоа во рерна.

Печете околу 2 ипол часа на 180С. Кога ќе биде готово преклопете го тавчето во поголема чинија.

Рај за очи. Прекршете ги сите правила на диета и препуштете се на уживање.

Нејзиното величество – Пита од сланина. 
Најпрво тавчето напрскајте го или намачкајте го со масло. Потоа исечете хартија за печење која ќе одговара на димензиите на тавчето и ставете ја во

Пронајдете не на следниве мрежи: