Едноставни турски погачици!

Овие погачици  се јадат топли и одлично одат со сите видови намази, џемови и мармалад… Уште шолја турски чај и задоволството ќе биде потполно.Состојки:
1чаша млеко
Еден квасец
2 лажици шеќер во прав
2 лашички сол
2 јајца
125гр мрагарин
1 помала шолја масло
6 чаши брашно
За премачкување 1 шолчка и 50 гр сусам
Подготовка
Вклучете ја релната на 180 степени. Омекнете го маргаринаот на собна температура. Во млакото млеко стопете го квасецот и шеќерот во прав. Потоа додадете ги сите состојки освен брашното и добро соединете ги. Како мерка користете чаша од 200 мл и шолја за кафе  од 75мл.
Додавајте малку по малку од брашното и замесете меко тесто. Прекријте го тестото и оставете да нарасне.
Кога ќе стаса тестото, одвојте парчиња со големина на јајце и обликувајте ги во топки, а потоа сплескајте ги. Наредете ги во тавче  прекриено со хартија за печење, прекријте со крпа и оставете да надојдат уште малку.
Погачиците премачкајте ги со жолчката и посипете ги со сусам. Печете само  додека не поруменат (20-ина минути). Добар апетит и ужувајте.Состојки:
1чаша млеко
Еден квасец
2 лажици шеќер во прав
2 лашички сол
2 јајца
125

Пронајдете не на следниве мрежи: