Еве во која земја е прогласена ВОНРЕДНА СОСТОЈБА НА ЕБОЛАТА!

Нигеријскиот претседател Гудлак Џонатан синоќа прогласил вонредна состојба поради епидемијата со еболата во истата најмногубројна афричка земја. Тој истовремено одобрил вонредни средства од 11,7 милиони долари за уништување на епидемијата.Нигерија потврдила седум случаеви на ебола во Лагос од која двајца луѓе се починати. Избивањето на епидемија во Лагос, градот од 21 милиони жители предизвикало страв па претседателот Џонатан предупредил „Да не се шират лажни информации за еболата што би можело да доведе до масовна хистерија и паника“.

Бројот на жртвите во Западна Африка достигнал до 961, заклучно со 6 август, соопштила Светската здравствена организација (СЗО) а во соопштението се наведува дека само на 5 и 6 август се регистрирани 20 смртни случаи. Нигерија потврдила седум случаеви на ебола во Лагос од која двајца луѓе се починати. Избивањето на епидемија во Лагос, градот од 21 милиони жители

Пронајдете не на следниве мрежи: