ИДЕАЛНА ЗА ЛЕТНИТЕ ДЕНОВИ! Чорба од спанаќ!

Надвор  е претопло и веројатно не ни помислувате да му пријдете на шпоретот. Но, оваа чорба брзо се прави, а може да се конзумира и топла и ладна.Потребно е:
– маслиново масло
– 600 г спанаќ
– кисела павлака
– децилитар млеко
– супена лажица масло
– две чешниња лук
– сол и бибер
Подготовка:
Во сад во кој ќе ја готвите чорбата ставете малку маслиново масло и ситно сецкан лук. Кратко динстајте, па додадете спанаќ. Кога ќе се попари, налијте малку топла вода и кратко варете. Додадете зачини по вкус.Потребно е:
– маслиново масло
– 600 г спанаќ
– кисела павлака
– децилитар млеко
– супена л

Пронајдете не на следниве мрежи: