Извештај на СЗО: Над 120 здравствени работници починале од ебола

Над 120 здравствени работници починале од вирусот ебола во државите во Африка, а заразени се најмалку 240, објави синоќа Светската здравствена организација.Во своето соопштение од СЗО велат дека тоа се здравствени работници кои работат во Гвинеја, Либерија, Нигерија и Сиера Леоне.
СЗО нагласи дека епидемијата на ебола зафатила голем број медицински лица.
Досега над 1.400 лица починале од ебола во Западна Африка.Во своето соопштение од СЗО велат дека тоа се здравствени работници кои работат во Гвинеја, Либерија, Нигерија и Сиера Леоне.
СЗО нагласи д

Пронајдете не на следниве мрежи: