Каратистот Јакупи освои златен медал на ЕП

Каратистот Берати Јакупи од КК Фати, го продолжи успешниот настап на македонските репрезентативци на 40-то Европско првенство за кадети, јуниори и постари јуниори, кое викендов се одржува во Коња, Турција.Јакупи, во конкуренцијата на  Кумите постари јуниори до 21 година, во категоријата над 78 килограми, со четири победи го освои златниот медал.Претходно, каратиската на Макпетрол, Моника Пендаровска, во категоријата до 47 килограми и каратистот на Металург, Виктор Крстевски, во категоријата до 76 килограми, освоија бронзени медали.На Европското првенство во Коња учествуваа 800 натпреварувачи од 44 европски држави.
МакфаксКаратистот Берати Јакупи од КК Фати, го продолжи успешниот настап на македонските репрезентативци на 40-то Европско првенство за кадети, јуни

Пронајдете не на следниве мрежи: