Ќе сакате уште: Ролат со спанаќ и крем сирење!

Помисливте што да јадете за вечера? Имаме предлог за вас!Состојки:
За кората:
4 јајца
4 лажици брашно
1 прашок за пециво
сол по вкус
1 лажица презла
400 гр спанаќ
За филот:
крем сирење 200 гр
Подготовка:
Измијте го спанаќот и згответе го доволно долго во вода за да омекне, а потоа исцедете добро. За кората, измешајте 4 жолчки со кисела павлака, сол, презла и брашно, заедно со прашок за пециво. Додадете го спанаќот и измешајте ги сите добро. Конечно, додадете го цврстиот „снег“ од 4 белки. Кората ја печете во подмачкана и со брашно распослана тава за 10-12 минути на температура од 180-200 степени. Испечената кора завртете ја во влажна крпа и оставете ја да се излади. Кога кората ќе олади, одвиткајте, отстранете ја крпата и премачкајте ја со крем сирење и тркалајте повторно. Завртете ја во фолија и ставете ја во фрижидер малку да се стегне. Пријатно јадење!Состојки:
За кората:
4 јајца
4 лажици брашно
1 прашок за пециво
сол по вк

Пронајдете не на следниве мрежи: