Киноа, нов начин за здрав живот!

Киноа – Не можете да се жалите на сите, но ова цело зрно жито може да биде вашето тајно оружје за средување на распоредот со килограмите. Еве зошто:1.Ниско ниво на калории
Со ниските калории на број, киноата е една од најдобрите пријатели на диетата. Со нејзино консумирање само ќе се чуствувате сити подолго време, поради влакната кои ги содржи.
2.Низок гликемиски – означува дека нема да внесете шеќер во крвта, како што се внесува со високо гликемиска храна. Знаете за чувството за кое зборувам, кое прави да чувствувате прекрасно за кратко, додека шеќерот во крвта не се урне….и тогаш барате нешто што ќе ви го исполни тоа чувств, некое чоколадо за да ви биде подобро.
Киноата ќе ви даде постојан извор на гликоза, одржување на серумот на шеќер во крвта стабилно за подолго време. И тоа ви помага да го задржите вашиот апетит заситен.
3.Протеини
Киноата е апсолутна преполна со протеини. Ова е одлично за регулирање на шеќерот во крвта и за вашата тежина, бидејќи протеините ќе ви помогнат да го регулирате и апетитот.
4.Разноврсна е
Диетите знаат да бидат монотони, но не и со киноата. Оваа разноврсна храна може да ја користите за појадок, ручек и вечера.
За време на појадокот, обидете се со коритење на житото како каша. Користете го за ручек, како дел од салата, само додадете зеленчук, семиња, маслиново масло или боло што друго да го подобрите вкусот. За вечера, направете го во тепсија со домати, моркови, тиквички, и друг зеленчук.

 

5.Витамини
Кога сме на диета, на нашето тело му недостигаат витамини. Со киноата тоа ќе го надокнадите, таа гарантира витални хранливи материи. Полна е со витамини Б, Д и Е, плус калциум, магнезиум, железо и многу други важни хранливи состојки.
6. Лесно се погготвува
Да бидеме искрени повеќето луѓе немаат време да се расправаат со броење на калории. Киноата може да помогне. Знает е дека е со многу малку калории, но исто така се готви за 15 минути.
7.Сиромашна со масти
Еве уште една причина луѓето на диета да се заљубат во киноата. Таа сиромашна со масти, и јадењето храна со низок процент на масти ни ги зачувува сите калории. Прилично е јасно зошто паметните држачи на диета ја избираат киноата. Таа е нова во Американските пиљари, но многу брзо стана популарна поради свесноста за здрава исхрана и одржување на диетите. Дајте и шанса, пробајте уште денес!1.Ниско ниво на калории
Со ниските калории на број, киноата е една од најдобрите

Пронајдете не на следниве мрежи: