Кисела чорба со компири

 
Освежителна чорба со кумин,млеко и со вкус на лимон
  
Состојки:
-1л. млеко
-250 мл вода
-2 јајца
-500 гр. Компир
-200 гр. Кромид
-1 жолчка
-прстофат кумин
-10 гр. Густин
-3 лажици зачин
-2 лажици лимонов сок
Припрема:
Во врела вода се става на кришки исечкан кромин,коцки компир,кумин и се вари на тивок оган 10-тина минути. Во друг сад во зовриено млеко се додава густинот кој претходно се разматува во малку вода и кратко гответе.
Се трга од оган,се додаваат разматените јајца,жолчките и лимоновиот сок па се додава компирот. Топлата супа се распоредува по чинии и се украсува со малку исецкан магдонос.
  
Состојки:
-1л. млеко
-250 мл вода
-2 јајца
-500 гр. Компир
-200 гр. Кромид
-1 жолчка

Пронајдете не на следниве мрежи: