Lada Vesta Sport е руската верзија на Octavia RS

Loading...

Во моментов Lada Vesta Sport е сѐ уште претсериски модел, но тоа наскоро ќе се промени. И барем на прв поглед изгледа дека моделот може да се претвори во нешто што на Русите ќе им се допадне и ќе го купуваат.Но, дел од причините за успехот во WTCC може да најде место во серискиот модел, што е сериозен предуслов за успех. Овој сериски модел ќе биде претставен за време на Саемот за автомобили во Москва 2016 година, во август.
Под хаубата на Lada Vesta Sport ќе остане стариот 1,8-литарски мотор, но надограден до 150 КС, од сегашните 122. Се претпоставува дека менувачот ќе биде позајмен од Renault и тоа ќе биде трансмисијата која обично работи со моторите 1.5 dCi или 1.6. Би требало да е во ред за моторот, бидејќи овој 1,8-литарски бензински мотор нема да има повеќе од 220 Nm вртежен момент.
Lada Vesta Sport ќе се потпира на суспензијата зошто е намалена на 45 мм, како и на четири диск сопирачки. Овој претсериски модел има шема на бои на тркачкиот автомобил Vesta.
Позади се издвојува поради сличност со Škoda Octavia RS, имено спојлер и црните акценти. Ауспухoт и долниот оклоп упатуваат на линкови кон претходната генерација на Fiesta ST. Сепак, не може да се негира дека линијата на покривот, како и предниот дел, се доста атрактивни.
Моделот, за среќа или не, ќе се продава само во Русија.Но, дел од причините за успехот во WTCC може да најде место во серискиот модел, што е сериозен предуслов за успех. Овој сериски модел ќе биде претс

loading...