Летен десерт без печење

Најубавиот десерт: чизкејк коцки со чоколадоСостојки:
220 g маскарпоне сирење470 g сладолед од јагоди250 g бисквити, искршени250 g јагоди, исечкани200 g темно чоколадо
Начин на подготовка:
Во сад изматете го со миксер крем сирењето, а потоа додадете го сладоледот, искршените бисквити и јагодите. Добиената смеса истурете ја во друг сад, обложен со хартија за печење.Оставете ја смесата во фрижидер околу 4-6 часа.Извадете ја смрзнатата смеса од садот со помош на хартијата и исечете согласно саканата форма.Во друг сад стопете го темното чоколадо и секое парче чизкејк потопете го во чоколадо.Декорирајте со кршени бисквити.Состојки:
220 g маскарпоне сирење470 g сладолед од јагоди250 g бисквити, искршени250 g јагоди, исечкани200 g темно

Пронајдете не на следниве мрежи: