ЛЕТЕН ДЕСЕРТ! Чоколаден колач со вишни!

Направете го овој превкусен десерт…Состојки:
600г вишни
250мл млеко
100г остро брашно
60г шеќер
50г темно чоколадо
50г растопен путер
40г ванилин шеќер
2 јајца
2 жолчки
3 лажици какао прав
Подготовка:
Исчистете ги вишните и извадете ги семките и ставете ги на дното на калапот за печење, кој претходно сте го премачкале со путер. Јајцата и жолчките изматете ги со шеќер и ванилин шеќер, па додадете им ја мешавината од брашно и какао правот. Додадете го и млекото и растопениот путер, а на крај смесата – која ќе личи на смеса за палачинки, додадете темна чоколада искршена на коцки. Смесата излијте ја во калапот за печење преку вишните и печете околу 30 минути во претходно загреана рерна на 200 степени. Состојки:
600г вишни
250мл млеко
100г остро брашно
60г шеќер
50г темно чоколадо
50

Пронајдете не на следниве мрежи: