Линдзи Вон успешно оперирана

Една од најдобрите светски скијачки, Линдзи Вон, која на Светскиот првенство во Шладминг, на трката во супервелеслалом, ги скина лигаментите на коленото и се здоби со фрактура на потколеницата, во неделата била успешно оперирана во болницата во Вејл.Операцијата ја извршил докторот на американската репрезентација, Вилијам Стерет, а портпаролот на националниот тим, Том Кели, за „NBC“ изјавил дека операцијата минала во најдобар ред и дека Вон го започнува периодот на рехабилитација.Според првичните прогнози, 28-годишната Вон од скијачките патеки ќе отсуствува помеѓу шест и осум месеци.
МакфаксЕдна од најдобрите светски скијачки, Линдзи Вон, која на Светскиот првенство во Шладминг, на трката во супервелеслалом, ги скина лигаментите

Пронајдете не на следниве мрежи: