Малку поинаков ручек: полнети печени компири

Заменете ги  здодевните печени компири со  овој  интересен специјалитет.Потребни состојки
2 супени лажици маслиново масло150 g  сецкана сланина4 чешниња сецкан лук½ лажиче мелен црн пипер½ шолја бело вино4 жолчки и четири јајца1 шолја рендано пекорино сирење1 шолја рендан пармезан4 големи печени компири3-4 лажици сецкан магдонос3 лажици стопен путер
Подготовка:
Загрејте го маслото на средно висока температура, додајте ја сланината и пржете 2-3 минути. Потоа, додајте ги лукот и црниот пипер и мешајте уште 1 минута.  Ставете го виното и гответе се додека не останат 2-3 лажици течност во тавата, а потоа тргнете ја од огнот.
Сварете ги жолчките на пареа.
Пресечете ја горната третина од печените компири, отстранете ја внатрешноста и ставете ја  во подлабока чинија. Во неа додајте ги жолчките, сланината, половина од сирењето и магдоносот.  Наполнете ги компирите со смесата и премачкајте ги со малку стопен путер. Одозгора ставете го остатокот од сирењето. Наредете ги полнетите компири во тава и печете ги додека не добијат црвеникава боја. Извадете ги и врз секој компир ставете по едно јајце. Вратете ја тавата во рерната и испечете ги јајцата. Може да се сервира со топка павлака врз секој компир.Потребни состојки
2 супени лажици маслиново масло150 g  сецкана сланина4 чешниња сецкан лук½

Пронајдете не на следниве мрежи: