Меки вафли

Loading...

Смесата за овие вафли можете да ја ставите фо фрижидер до седум дена, и да подготвите овторно вафли во случај да ви дојдат изненадни гости.Состојки:
2 јајца
2 шолји брашно
1 2/4 шолја млеко
½ шолја масло
1 лажица шеќер
4 лажици прашок за пециво
¼ лажица сол
½ лажица ектракт од ванила
Подготовка:
Загрејте го маслото на оган. Во голем сад сматете ги јајцата. Додадете брашно, млеко, масло, шеќер, прашок за пециво, сол и ванила. Матете додека не добиете мазна смеса. Ставете со црпалка во тостер за вафли и печете додека не добиете златна боја.Состојки:
2 јајца
2 шолји брашно
1 2/4 шолја млеко
½ шолја масло
1 лажица шеќер

loading...
Loading...