Мешана салата со фета сирење

Оваа салата е слична на шопска, со некои додатоци плус. Состојки:
1 домат
200 гр свежа зелка
½ зелена салата
50 гр фета сирење
50 гр младо сирење
1 лажичка сол – рамна
3 лажици јаболков оцет
50 мл маслиново масло
50 мл вода
Начин на подготовка:
Доматот исечете го на коцкички.
Зелката исечете ја на ленти а зелената салата исцепкајте ја ситно и исецкајте ја.
Младото сирење и фетата исечете го на коцкички па се посолете, намастете, додадете оцет и вода па лесно промешајте.
Оставете 10 – 15 минути да отстои па повторно промешајте и сервирајте.Состојки:
1 домат
200 гр свежа зелка
½ зелена салата
50 гр фета сирење
50 гр младо

Пронајдете не на следниве мрежи: